czwartek, 12 stycznia 2017

Nieprawdopodobne...

Miałam w domu stare "Baśnie" Andersena. Czytałam je na okrągło. I to nie te najbardziej znane, ale te z końca. Dziś czasami je sobie przypominam. Dziś nic nie napiszę. Mam dla Was jedna z moich ulubionych baśni. Czy coś Wam ona przypomina?

Hans Christian Andersen
Historia najmniej prawdopodobna
 Ten, kto dokona czegoś najbardziej nieprawdopodobnego, otrzyma rękę księżniczki i połowę królestwa. Młodzi ludzie, ba, nawet i starzy, wytężali swoje wszystkie myśli, pragnienia i muskuły; dwóch najadło się tak, że obaj umarli, jeden zapił się na śmierć, aby według swego mniemania dokonać czegoś najnieprawdopodobniejszego; wszystko to jednak nie osiągało celu. Mali ulicznicy wprawiali się w sztukę plucia sobie na plecy, uważali to za najnieprawdopodobniejsze.
Oznaczonego dnia każdy miał wykazać, czego dokonał. Sędziów wyznaczono od trzyletnich dzieci do dziewięćdziesięcioletnich starców. Zebrała się cała wystawa rzadkich przedmiotów, ale wszyscy zgodzili się na jedno, że najnieprawdopodobniejszy ze wszystkiego był duży, pokojowy zegar w futerale, niezwykle wymyślny z zewnątrz i wewnątrz.
Przy każdym uderzeniu zegara ukazywały się żywe obrazy, które wyobrażały to, co wybił zegar. Było to dwanaście obrazów z ruchomymi figurami, które śpiewały i gadały.
- To jest najnieprawdopodobniejsze - mówili ludzie.
Zegar bił raz, a wtedy ukazywał się Mojżesz na górze i wypisywał na tablicy pierwsze przykazanie: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną." Gdy zegar bił dwa razy, ukazywał się rajski ogród, gdzie spotykali się Adam i Ewa; oboje byli bardzo szczęśliwi, chociaż nie posiadali nawet szafy do ubrań, ale nie potrzebowali jej wcale. Gdy zegar bił trzy razy, ukazywali się Trzej Królowie, jeden z nich był czarny jak węgiel, ale nic na to nie mógł poradzić, słońce go tak opaliło. Zjawiali się z kadzidłami i kosztownościami. Biła godzina czwarta i pojawiały się cztery pory roku: wiosna z kukułką na świeżej bukowej gałęzi, lato z konikiem polnym na dojrzałym kłosie żyta, jesień z pustym gniazdem bocianim, gdyż ptaki odfrunęły, zima ze starą wroną, która w kącie za piecem opowiadała, bajki, stare wspomnienia. Gdy zegar bił piątą, zjawiało się pięć zmysłów: wzrok przybywał jako optyk, słuch jako kowal, węch sprzedawał fiołki i konwalie, smak był kucharzem, a dotyk żałobnikiem w czarnej zasłonie spadającej aż do pięt. Biła szósta; zjawiał się gracz i wyrzucał kostkę, którą wskazywała największy numer: szóstkę. Potem przychodziło siedem dni tygodnia lub siedem grzechów głównych, co do tego ludzie nie mogli się zgodzić, ale dni tygodnia i grzechy to jedno i to samo i trudno je rozłączyć. Potem przychodził chór mnichów, którzy intonowali mszę poranną odbywającą się o ósmej godzinie. Gdy wybijał dziewiątą, ukazywało się dziewięć muz, jedna była przydzielona do astronomii, druga do archiwum, a reszta do teatru. Zegar bił dziesięć razy, wtedy występował znowu Mojżesz z tablicą praw, były na niej wypisane wszystkie przykazania, a było ich dziesięć. Znowu wybił zegar, wtedy wyskoczyły z niego małe dziewczynki i mali chłopcy, bawiąc się w gry i śpiewając: "Rąbie, rąbie siekiereczka, rąbie jedenaście!" I była to rzeczywiście jedenasta. Teraz wybił dwunastą, wtedy wystąpił stróż nocny w kapturze na głowie i z gwiazdą poranną i zaśpiewał starą piosenkę stróżowską: O północnej godzinie Narodził się nam Zbawiciel. I podczas gdy śpiewał, dookoła wyrastały róże, które przemieniały się w główki aniołów i unosiły się w górę na tęczowych skrzydełkach.
Było czego słuchać i było na co patrzeć! Całość była niezwykłym dziełem sztuki.
- Tak, to było coś najbardziej nieprawdopodobnego - mówili wszyscy ludzie.
Artystą był młody człowiek, dobry i wesoły jak dziecko, był on wiernym przyjacielem i pomagał swoim biednym rodzicom; zasłużył na rękę księżniczki i na połowę królestwa.
 Nadszedł rozstrzygający dzień, całe miasto było przystrojone, księżniczka siedziała na państwowym tronie, który został wypchany świeżym włosiem, ale nie stał się przez to ani wygodniejszy, ani przyjemniejszy. Sędziowie patrzyli tak chytrze na tego, który miał zwyciężyć, a on stał wesoło i pogodnie, jego szczęście było przecież pewne, uczynił coś najnieprawdopodobniejszego.
- Nie, to ja zwyciężę! - zawołał nagle w tej chwili jakiś wielki, kościsty siłacz.
 - Jestem w stanie dokonać czegoś najnieprawdopodobniejszego. - I to mówiąc podniósł wielką siekierę na dzieło sztuki. Trach, trach! - wszystko się rozleciało. Kółka i sprężyny, wszystko zostało zniszczone.
 - Oto, co potrafię zrobić! Zniszczyłem jego dzieło i zaskoczyłem was wszystkich; ja dokonałem czegoś najnieprawdopodobniejszego.
- Takie dzieło zniszczyć - powiedzieli wszyscy sędziowie.
 - Tak, to nieprawdopodobne.
Wszyscy mówili to samo, miał więc siłacz otrzymać rękę księżniczki i połowę królestwa. Gdyż skoro się obiecało, trzeba dotrzymać obietnicy, nawet najnieprawdopodobniejszej. Z wałów i wszystkich wież miasta roztrąbiono na wszystkie strony: "Oto odbędzie się wesele!" Księżniczka wcale nie była zadowolona, ale ładnie wyglądała i pięknie była ubrana. Kościół jaśniał od świateł późnym wieczorem, tak jest bowiem ładnie. Szlachetnie urodzone córy miasta śpiewały chórem i prowadziły pannę młodą, rycerze śpiewali chórem i prowadzili pana młodego; ten pysznił się i puszył, jak gdyby nic nie potrafiło go przełamać. Ustał śpiew, zrobiło się cicho, że można było usłyszeć szpilkę spadającą na ziemię, ale pośród tej ciszy otworzyły się z hukiem i chrzęstem wielkie wrota kościoła i - bum, bum! - przez nawę kościelną wkroczył zegar z całą maszynerią i ustawił się pomiędzy oblubieńcem a oblubienicą. Wiemy przecież dobrze, że umarli ludzie nie mogą zmartwychwstać, ale dzieło sztuki może ożyć, jego powłokę materialną połamano na kawałki, ale został duch - duch kunsztownego zegara straszył, to był strach nie na żarty. Zegar stał żywy jak wtedy, gdy był cały i nienaruszony. Dźwięki zegara zabrzmiały jeden po drugim, aż do dwunastu, i postacie wychodziły na zewnątrz.
 Najpierw Mojżesz; czoło jego jaśniało jak płomień; rzucił na nogi pana młodego ciężką tablicę z dziesięciorgiem przykazań i przygwoździł go w ten sposób do posadzki kościoła.
- Nie mogę podnieść tablicy - powiedział Mojżesz. - Obciąłeś mi ręce, więc teraz stój tam, gdzie stoisz.
 Potem przyszli Adam i Ewa, Trzej Królowie i cztery pory roku i wszyscy mówili panu młodemu nieprzyjemne prawdy:
 - Wstydź się!
Ale on się nie wstydził. Wszystkie te postacie, które ukazywały się co godzinę, wystąpiły z zegara i urosły do nieprawdopodobnych rozmiarów; zdawało się, że nie było tam już miejsca dla zwykłych ludzi. A przy dwunastym uderzeniu ukazał się stróż nocny w kapturze z gwiazdą poranną, powstał wielki ruch; stróż nocny skierował się wprost do pana młodego i uderzył go gwiazdą poranną w czoło.
- Leż tu! - powiedział. - Jak ty mnie, tak ja tobie. Jesteśmy pomszczeni i nasz mistrz także. Teraz znikamy!
I cały kunsztowny zegar zniknął; ale świece palące się w kościele przemieniły się w wielkie, świetliste kwiaty, od złoconych gwiazd pod sufitem padały długie, jasne promienie, a organy grały same z siebie. Wszyscy ludzie mówili, że było to coś najnieprawdopodobniejszego, co kiedykolwiek przeżyli.
- Może zawołacie teraz prawdziwego pana młodego - powiedziała księżniczka. - Ten, który stworzył to niezwykle dzieło sztuki, będzie moim mężem i panem.
A on był obecny w kościele; cały lud tworzył jego orszak; wszyscy się cieszyli i wszyscy błogosławili go. I nikt mu nie zazdrościł.

To było najnieprawdopodobniejsze.

26 komentarzy:

  1. Ilenko, masz dar przekonywania, jak sam Andersen:)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Najbardziej nieprawdopodobne, że nikt mu nie zazdrościł :-) Kto powinien otrzymać za to nagrodę? Chyba Andersen ;-) Mam baśnie Andersena, olbrzymi zbiór ponad stu baś ni, to moja pierwsza "profesjonalna" księga, która dostałam na ósme urodziny. I ani jednego obrazeczka tam nie ma! Pamiętam, że czytałam je przez dwa tygodnie bez przerwy podczas ferii :-) Dawne czasy.,..

    kolewoczy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja była w białych okładkach, które udawały płótno, i miała granatowe napisy. I też zero obrazków. Może to to samo wydanie?

      Usuń
  3. Nie znałam. Wyczuwam polskie klimaty ....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda? Ja kiedyś wyobrażałam sobie dresa jako niszczyciela. Teraz raczej takiego jednego małego...

      Usuń
  4. Może w Polsce to pisał??!! ;(( Zakończenie genialne! Świetny obserwator ludzkich charakterów.
    Nigdy tej bajki nie czytałam, tak więc o jedną jestem bogatsza- dziękuję! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jedna z mało znanych. Podobnie jak ta poprzednia o szczęśliwej rodzinie. Dzieci najbardziej lubię "Królową Śniegu", "Krzesiwo" i podobne. Ja też tak miałam, ale gdy robiłam się starsza, coraz bardziej doceniałam te baśnie upchnięte na końcu książki.

      Usuń
  5. Piękna i mądra bajka. :)
    Podpisuję się pod komentarzem BBM :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę więc, że ją tu zamieściłam. Dla mnie to komentarz co dzisiejszej codzienności.

      Usuń
  6. Przepiękna baśń!
    Ja miałam jego książkę z ilustracjami Szancera.

    OdpowiedzUsuń
  7. a ja MAM w domowym archiwum baśnie Andersena z ilustracjami Jana Marcina Szancera. To już chyba biały kruk jest. Ciekawe to będzie uczucie czytać swoim wnusiom książkę, którą moja Babcia czytała mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To taka łączność pokoleniowa. I dobrze jest póki ona trwa!

      Usuń
  8. Może jednak poszukać pocieszenia w Szekspirze Makbeta?
    BTW - wczoraj powiedziałam na głos, coś co chwilę wcześniej wpadło mi do głowy i teraz za mną chodzi. Cisza i wycofanie kiboli. Nie lubią nas, a jednak mimo wielu zachęt nie nawalają. Tak jakby ich mocodawcy założyli, że gdzie dwóch się kłoci, tam trzeci skorzysta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. „bądź bez trwogi, aż do Dunsinane las przyjdzie birnamski”
      Wypatruję go i wierzę, że w końcu przyjdzie. Ale jeszcze nie teraz.
      Atak kiboli wzmocniłby opozycję i odwrócił jej uwagę od innych problemów. A tak opozycja robi remanent u siebie. Ja akurat bardzo liczę na ten remanent i mam nadzieje, ze z tego fermentu wyrośnie jakaś nowa siła.

      Usuń
  9. Jesienna:
    Czy to naprawdę bajka o księżniczce i artyście, czy jednak może o nas? Ale w takim razie byłaby to dla nas nadzieja, bo nieprawdopodobne może okazać się prawdą. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każda baśń jest o tym, o czym chcemy, żeby była...

      Usuń
  10. Czytałaś może?
    http://palikot.pl/kleska-kaczynskiego/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeczytałam teraz i jednak jestem mniej optymistyczna. Opozycja w tym momencie jest bardziej podzielona niż była przed 16 grudnia - rożne są powody. UE nas raczej nie uratuje od niczego. Schetyna urósł, ale potem zmalał. Ja na dziś czarno to widzę:(((

      Usuń
    2. To znaczy, ja też jestem mało optymistycznie nastawiana, ale zainteresował mnie Palikotowy punkt widzenia.

      Usuń
    3. Ja cały czas obserwuję dyskusje na stronach KOD. To skutecznie pozbawia mnie optymizmy:(((

      Usuń
  11. Dla mnie każda bajka, która się dobrze kończy, jest ładna. Dobrze by realia dobrze się kończyły, też będę się cieszył.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja akurat w tej baśni nie widzę wiele pocieszenia. Wierzę, że idea może przetrwać każde barbarzyństwo. Ale by idea wygrała trzeba jednak czasu. Duzo czasu:(((

      Usuń
  12. baśnie są niesamowite. dla dzieci i dla dorosłych. pomagają przetrwać.

    OdpowiedzUsuń